Öğrenci Taşımacılığı

 

Eğitim kurumlarının yöneticileri ve değerli öğrencilerimizin ebeveynleri ile birlikte koordineli olarak, standartlar ve sistemler doğrultusunda hizmet sunmaktayız. Horasan Turizm olarak, geleceğimiz olan öğrencilerimizi kat edecekleri mesafeleri bir sorun olmaktan çıkararak, ulaşımlarını sağlamak temel ilkelerimizden biridir. Geleceğimiz olan çocuklarımız bizim için çok değerlidir.

Değerli Öğrencilerimiz;

Öğrenci servis aracı; öğrencilerin rahat, kaliteli, güvenli bir şekilde; zaman kavramını da dikkate alarak okul ile öğrenci ikameti arasındaki ulaşım hizmetini sağlamaktadır. Öğrenci servis aracı bu hizmeti yerine getirirken, servisteki tüm öğrencilerin ortak yararını gözeterek hareket eder. Ortak yararı gözetmek ise serviste bulunan öğrencilerin birlikte hareket etmesi ve belirtilen kurallara servis kullanan herkesin uyması ile mümkün olabilmektedir. Rahat, kaliteli ve güvenli servis hizmeti için uyulması gereken kurallar;
* Sevgili öğrencilerimiz; evlerinizden çıktığınızda önce yaya, daha sonra yolcu ve yeniden yaya olduğunuzu unutmamalısınız. Bu nedenle servis aracını beklerken, Servis aracında yolculuk ederken ve Servis aracından inerken uymamız gereken basit kurallar , öğrencilere düşen sorumluluklar  vardır.
* Değerli Öğrencilerimiz, servis şoförünün ve rehber öğretmenin gözetimi altında olduğundan servis şoförü ve araç hostesi talimatlarına uymalıdırlar. Unutmayalım ki okul kuralları; servis araçlarında evlerinize gidinceye kadar devam etmektedir.

 

Servis Aracı Beklerken 5 Adım ve 5 Dakika Kuralı:

1. Servis aracını beklenirken; servis aracının geliş saatinden 5 dakika önce durakta olmamız gerekmektedir. Diğer arkadaşlarınıza daha fazla geç kalınmaması için mutlaka Rehber ve Servis şoförünüzün size vermiş olduğu saatte durakta olunuz. Unutmayalım ki Servis bekletilmez beklenir.
2. Servis aracını kullanmayacağız zamanlarda ( Okula gitmeyeceğiniz ve okuldan dönmeyeceğiniz zamanlarda ) mutlaka velileriniz tarafından Rehber’e ve Servis şoförüne bilgi verilmesi gerekmektedir.
3. Servis aracı beklenirken güvenilir bir yerde bekleyiniz. Her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durun. Hiçbir zaman yola inerek taşıt beklemeyin. Kaldırım kenarından 5 adım uzakta   Değerli öğrenciler servis biniş noktasında beklerken servis aracı durağınızda durup kapıyı açana kadar kesinlikle servise doğru hareket etmeyin. Kapı açıldıktan sonra ve rehberiniz gözetiminde servise binmek için hareket edin.
4. Hiçbir zaman aracın çevresinde oyun oynamayın. Bu çok tehlikelidir; servis şoförü sizleri fark edemeyebilir. Bu nedenle araçtan daima 5 adım uzakta hareket edin.

5. Servis aracına binerken sıra ile binmeliyiz. Çantalarınız sırtınızda ve elleriniz boş olmalıdır. Servis aracına bindikten hemen sonra hızlı bir şekilde yerinize oturunuz ve çantalarınızı önünüze koyduktan sonra emniyet kemerlerinizi takın. Emniyet kemerlerini takamadıysanız Rehber personelden size yardımcı olmasını isteyiniz.

Servis Aracında Yolculuk Ederken Uyulması Gereken Kurallar;

1. Servis aracında yolculuk ederken; Servis şoförü ve rehber görevlisinin sözünden çıkmayın.
2. Servis içinde ayakta yolculuk etmek kesinlikle yasaktır. Yolculuğunuz boyunca oturmuş vaziyette ve emniyet kemerleriniz bağlı olacaktır. Bu yasal bir zorunluluktur. Servis aracı durana kadar hiçbir öğrenci ayağa kalkmamalıdır. Servis aracı durduktan sonra rehberiniz gözetiminde inmek için hareket edin.
3. Araç içerisinde suyun haricinde kesinlikle yemek ve içecek tüketmek yasaktır. Servis aracı içinde ve dışında yerlere kesinlikle kağıt, çöp, su şişesi atmak yasaktır.
4. Servis aracı içinde öğrencilerin birbirlerini rahatsız edecek davranışlarda bulunması kesinlikle yasaktır.
5. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak kesinlikle yasaktır. Bu durum hem arkadaşlarınızı rahatsız eder hem de servis şoförünüzün dikkatini dağıtabilir. Kendi aranızda küçük harflerle sessizce fısıldaşarak konuşmanızda sakınca yoktur. Bir sorununuz olduğunda rehberinize ve servis şoförünüzden yardım isteyiniz.
6. Arkadaşlarınıza karşı saygılı, nazik ve hoşgörülü olmalıyız. Birbirine karşı alaycı, kaba, argo içeren söz ve davranışlardan uzak durmalıyız.
7. Servis içerisinde nadan ve el kol şakaları yapmak kesinlikle yasaktır.
8. Servis aracı trafikte seyir halinde iken; servis içindeki öğrencilerin her ne sebep olursa olsun servis dışındaki kişilere el kol hareketi yapmak ve dışarı bağırmak yasaktır.
9. Öğrencilerin kayıtlı adresleri dışında ancak velileri tarafından bilgilendirmeleri halinde yardımcı olunabilir. Servis şoförü ve rehber personelinin öğrenci isteği doğrultusunda öğrenciyi başka bir adreste indirme yetkisi yoktur.
10. Servise binmeden önce koşup oyun oynamayın. Sıcak havalarda araçta klimalar açık olduğu için hastalanmanıza sebep olabilir.

 

Servis Aracından İnerken Uyulması Gereken Kurallar;

1. Servis aracı inmeniz için durduğunda rehberiniz gözetiminde emniyet kemerlerinizi çözün ve çantanızı sırtınıza takarak dikkatli bir şekilde araçtan inin.
2. Araçtan indikten sonra şayet karşıya geçmeniz gerekiyorsa araçtan en az 5 adım uzaklaşarak emniyetli bir yerde aracın uzaklaşmasını bekleyin. Yol tamamen boş ve emniyetli  olduğunda sağınıza ve solunuza bakarak dikkatlice karşıya geçin.
3. Araçtan indikten sonra araçta bir şey unuttuğunuzda araca doğru koşmayın.
4. Araçtan indikten sonra aracın önünden ve arkasından geçilmesi kesinlikle yasaktır. Bekle yol boşalsın karşıya güvenle geç.
5. Aracın altına bir şey düşürdüğünüzde veya kaçırdığınızda kesinlikle kendiniz almaya çalışmayın bu kesinlikle yasaktır. Mutlaka Servis şoföründen ve rehberinizden yardım alın.