Öğrenci Taşımacılığı

 

Eğitim kurumlarının yöneticileri ve değerli öğrencilerimizin ebeveynleri ile birlikte koordineli olarak, standartlar ve sistemler doğrultusunda hizmetimizi sunmaktayız. Horasan Turizm olarak, geleceğimiz olan öğrencilerimizi kat edecekleri mesafeleri bir sorun olmaktan çıkararak, ulaşımlarını sağlamak temel ilkelerimizden biridir. Geleceğimiz olan çocuklarımız bizim için çok değerlidir.

Değerli Öğrencilerimiz;

Öğrenci servis aracı; öğrencilerin rahat, kaliteli, güvenli bir şekilde, zaman kavramını da dikkate alarak okul ile öğrenci ikameti arasındaki ulaşım hizmetini sağlamaktadır. Öğrenci servis aracı bu hizmeti yerine getirirken, servisteki tüm öğrencilerin ortak yararını gözeterek hareket eder. Ortak yararı gözetmek ise serviste bulunan öğrencilerin birlikte hareket etmesi ve belirtilen kurallara servis kullanan herkesin uyması ile mümkün olabilmektedir. Rahat, kaliteli ve güvenli servis hizmeti için uyulması gereken kurallar ;
* Sevgili öğrencilerimiz; evlerinizden çıktığınızda önce yaya, daha sonra yolcu ve yeniden yaya olduğunuzu unutmamalısınız. Bu nedenle servis aracını beklerken, servis aracında yolculuk ederken ve servis aracından inerken uymamız gereken basit kurallar , öğrencilere düşen sorumluluklar  vardır.
* Değerli öğrencilerimiz, araç sürücüsünün ve rehber personelin gözetimi altında olduğundan gerekli talimatlarına uymalıdırlar. Unutmayalım ki okul kuralları; servis araçlarında evlerinize gidinceye kadar devam etmektedir.

 

Servis Aracı Beklerken 5 Adım ve 5 Dakika Kuralı:

1. Servis aracını beklenirken; servis aracının geliş saatinden 5 dakika önce durakta olmanız gerekmektedir. Diğer arkadaşlarınıza daha fazla geç kalınmaması için mutlaka rehber personel ve araç sürücüsünün size vermiş olduğu saatte durakta olunuz. Unutmayalım ki ‘’Servis bekletilmez beklenir.‘’

2. Servis aracını kullanmayacağız zamanlarda ( Okula gitmeyeceğiniz ve okuldan dönmeyeceğiniz zamanlarda ) mutlaka velileriniz tarafından rehber personele ve araç sürücüsüne bilgi verilmesi gerekmektedir.
3. Servis aracı beklenirken güvenilir bir yerde bekleyiniz. Her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durunuz. Hiçbir zaman yola inerek taşıt beklemeyiniz. Kaldırım kenarından 5 adım uzakta. Değerli öğrenciler servis biniş noktasında beklerken servis aracı durağınızda durup kapıyı açana kadar kesinlikle servise doğru hareket etmeyiniz. Kapı açıldıktan sonra ve rehber personelin gözetiminde servise binmek için hareket ediniz.
4. Hiçbir zaman aracın çevresinde oyun oynamayınız. Bu çok tehlikelidir; araç sürücüsü sizleri fark edemeyebilir. Bu nedenle araçtan daima 5 adım uzakta hareket ediniz.

5. Servis aracına binerken sıra ile binmelisiniz. Çantalarınız sırtınızda ve elleriniz boş olmalıdır. Servis aracına bindikten hemen sonra hızlı bir şekilde yerinize oturunuz ve çantalarınızı önünüze koyduktan sonra emniyet kemerlerinizi takınız. Emniyet kemerlerini takamadıysanız rehber personelden size yardımcı olmasını isteyiniz.

Servis Aracında Yolculuk Ederken Uyulması Gereken Kurallar;

1. Servis aracında yolculuk ederken; araç sürücüsü ve rehber personelin sözünden çıkmayınız.
2. Servis içinde ayakta yolculuk etmek kesinlikle yasaktır. Yolculuğunuz boyunca oturmuş vaziyette ve emniyet kemerleriniz bağlı olacaktır. Bu yasal bir zorunluluktur. Servis aracı durana kadar hiçbir öğrenci ayağa kalkmamalıdır. Servis aracı durduktan sonra rehber personelin gözetiminde inmek için hareket ediniz.
3. Araç içerisinde suyun haricinde kesinlikle yemek ve içecek tüketmek yasaktır. Servis aracı içinde ve dışında yerlere kesinlikle kağıt, çöp, su şişesi atmak yasaktır.
4. Servis aracı içinde öğrencilerin birbirlerini rahatsız edecek davranışlarda bulunması kesinlikle yasaktır.
5. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak kesinlikle yasaktır. Bu durum hem arkadaşlarınızı rahatsız eder hem de araç sürücüsünün dikkatini dağıtabilir. Kendi aranızda küçük harflerle sessizce fısıldaşarak konuşmanızda sakınca yoktur. Bir sorununuz olduğunda rehber personeli ve araç sürücüsünden yardım isteyiniz.
6. Arkadaşlarınıza karşı saygılı, nazik ve hoşgörülü olmalısınız. Birbirine karşı alaycı, kaba, argo içeren söz ve davranışlardan uzak durmalısınız.
7. Servis içerisinde el kol şakaları yapmak kesinlikle yasaktır.
8. Servis aracı trafikte seyir halinde iken; servis içindeki öğrencilerin her ne sebep olursa olsun servis dışındaki kişilere el kol hareketi yapmaları ve dışarı bağırmaları yasaktır.
9. Öğrencilerin kayıtlı adresleri dışında ancak velileri tarafından bilgilendirmeleri halinde yardımcı olunabilir. Araç sürücüsü ve rehber personelin, öğrencinin isteği doğrultusunda başka bir adreste indirme yetkisi yoktur.
10. Servise binmeden önce koşup oyun oynamayınız. Sıcak havalarda araçta klimalar açık olduğu için hastalanmanıza sebep olabilir.

 

Servis Aracından İnerken Ve İndikten Sonra Uyulması Gereken Kurallar ;

1. Servis aracı inmeniz için durduğunda rehber personelin gözetiminde emniyet kemerlerinizi çözünüz ve çantanızı sırtınıza takarak dikkatli bir şekilde araçtan ininiz.
2. Araçtan indikten sonra şayet karşıya geçmeniz gerekiyorsa araçtan en az 5 adım uzaklaşarak emniyetli bir yerde aracın uzaklaşmasını bekleyiniz. Yol tamamen boş ve emniyetli olduğunda sağınıza ve solunuza bakarak dikkatlice karşıya geçiniz.
3. Araçtan indikten sonra araçta bir şey unuttuğunuzda araca doğru koşmayınız.
4. Araçtan indikten sonra aracın önünden ve arkasından geçilmesi kesinlikle yasaktır. Yolun boşalmasını bekledikten sonra güvenle karşıya geçebilirsiniz.
5. Aracın altına bir şey düşürdüğünüzde veya kaçırdığınızda kesinlikle kendiniz almaya çalışmayınız. Bu kesinlikle yasaktır. Mutlaka araç sürücüsünden ve rehber personelden yardım isteyiniz.